Polli Loomaaed

               Avatud: 

Talvehooajal R-P 11-17  

Suvehooajal (1.apr-1.sept) E-P 11-19

Pardid

Meil saab näha muskusparte ja tuliparte.

Muskuspardid ei prääksu nagu kodupardid, vaid häälitsevad sisisevalt. Hea lendaja. Muskuspardid on Lõuna- ja Kesk-Ameerikast pärinevad lihalinnud.

Eestis alustati muskuspardi kasvatamist 1981. aastal. Peamisi muskuspardisaadusi on kolm: pardiliha, munad ja pardimaks. Muskuspardid on suured linnud: täiskasvanud isaspart kaalub 4,5-5kg, emaspardid 2,5-3kg. Muskuspardid alustavad munemist 6-9 kuu vanuselt, aasta munatoodang on 60-120 muna. Ta on part, kes ei prääksu vaid susiseb.

Lihaparte võiks Prantsusmaal läbiviidud uurimuste põhjal realiseerida juba 6-8-nädalaselt: selles vanuses kaaluvad pardid 1,6-3kg, söödakulu 1kg juurdekasvu saamiseks on kõigest 2,6-2,8kg. Kuna selles vanuses tapasaagis on madal, tuleks siiski oodata ja isaspardid realiseerida lihaks 11-12-nädalaselt, emaspardid 10-11-nädalaselt. Selles vanuses kaalub lihakeha keskmiselt 2-3kg.

Pardid kasvavad kiiresti kuni 10-nda nädalani, seejärel nende kasv aeglustub ja söödakulu suureneb oluliselt. Eestis on muskuspartide kaal 10-nädalaselt keskmiselt 2,2kg Muskuspardi ristamisel kodupardiga saadakse hübriidid — nn. mullardid. Mullardite liha on väga maitsev ja sisaldab vähe rasva.

Lisaks lihale saadakse mullarditelt nende spetsiaalse nuumamise korral väga kvaliteetset pardimaksa. Maks kaalub 500-700 grammi (rekordmaks 1000 grammi); nuumamisel kulub 100g maksa saamiseks umbes 3kg sööta (maisi). Pardimaks on delikatess, mida oleks võimalik realiseerida toitlustusasutustele.

Huvitava faktina võib välja tuua, et muskuspartide sugutid on spiraalikujulised ja võivad olla kuni 40-sentimeetrised, olles peaaegu pool nende kehapikkusest. Umbes nagu korgitser. Isane part liigutab paaritumisel fallost kella liikumisele vastassuunas. Emaste muskuspartide suguorgan on isaste omale vastupidise spiraaliga.

Tulipardid elutsevad Lõuna -Aasiast Põhja –Aafrikani. Nad Keskmist kasvu pardid. Ilusa värvilise sulestikuga. Emaslind kaalub 1...1,5 kg isaslind 1,2...1,6kg. Pesa teeb ta kivide vahele ja isegi puuõõnde. Muneb 8-12 kreemikat muna mida haub 27-29 päeva. 

Kohtume sotsiaalmeedias